Príbeh o sliepke, ktorá znášala zlaté vajcia

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden bohatý a chamtivý sedliak. Keď si jedného dňa tento sedliak išiel robiť praženicu, našiel medzi vajcami jedno zlaté vajce.

Pozerá naňho pozerá a neverí svojim očiam. Skúsi ho rozbiť, nejde to. Skúsi ho rozrezať, nejde to.

Zájde teda za miestnym zlatníkom, overiť si, či je to naozaj to, čo si myslí, že to je. Zlatník mu potvrdil, že je to rýdze zlato. 

Natešený uteká domov a odkladá si zlaté vajce do sejfu, aby sa k nemu nemohol nik dostať. 

Na druhý deň uteká hneď ráno, aby skontroloval stav vajec. Aká bola jeho radosť, keď opäť našiel zlaté vajce. A tak to išlo deň čo deň. O sliepku, ktorá znášala zlaté vajce sa staral sám. Opatroval ju ako oko v hlave. 

A kopa zlatých vajíčok mu zatiaľ rástla a rástla. 

Lenže, ako to už s bohatými a chamtivými sedliakmi v rozprávkach býva, začalo mu byť málo, že len jedna sliepka znáša zlaté vajce. Dumá, aké by to bolo, keby všetky sliepky znášali zlaté vajcia, nie len také obyčajné.  

Premýšľal on niekoľko dní, prečo to tak je, ale odpoveď nenašiel. Tak sa rozhodol, že sliepku zabije a zistí, čo v nej bolo také špeciálne, čo menilo obyčajné vajce na zlaté.

Tak ju jedno pekné ráno zabil, rozpitval, rozobral na kúsky, hľadal niečo zvláštne, čo by mu vysvetlilo, prečo tá sliepka znášala len zlaté vajcia, ale nič nezistil.  🙁

ČO VŠAK BOLO NAJHORŠIE, on prišiel o jedinú sliepku, ktorá mu zlaté vajcia znášala. 

Horko zaplakal náš sedliak, ale už bolo neskoro.  Vajíčka postupne rozpredal, až mu nakoniec neostalo nič. Nemal sliepku ani vajcia…

A AKÉ POUČENIE Z TOHO VYPLÝVA? ČO TÝM CHCEM POVEDAŤ? AKÁ JE TU PARALELA S DNEŠNÝM SVETOM, DNEŠNÝM ZMÝŠĽANÍM?

Sú ľudia, ktorí sa aj rozhodnú si šetriť, lebo im to hovorili rodičia, priatelia alebo to počúvajú v médiách. Keďže im to ale nemal kto poriadne vysvetliť, v škole sa to neučí, rodičia majú znalosti a skúsenosti z minulosti alebo tiež z médií, urobia to ako najlepšie dokážu.

  1. Založia si sporiaci účet v banke, alebo si sporia doma do ponožky. 
  2. Pôjdu do banky, kde im predajú nejaký investičný produkt (v lepšom prípade, alebo im v poisťovni predajú poistenie so sporením.
  3. Tí informovaní, vzdelaní investujú na akciových trhoch.  

To je všetko super. Majú sliepku, alebo aspoň sliepočku znášajúcu prinajmenšom mini zlaté vajíčôčka.

Čo sa však stane, keď príde ťažšie obdobie, na nejaký čas vypadne príjem, alebo neplánovane treba kúpiť novú práčku, zaplatiť opravu auta alebo vyplatiť manžela/manželku BSM?

V drvivej väčšine siahnu na našetrené peniaze, ktoré im mali generovať zisk do budúcnosti, zabijú si zlaté vajcia znášajúcu sliepku, a do budúcnosti in nezostane nič. 

POUČENIE:

NIKDY NEZABÍJAJTE SLIEPKU, KTORÁ VÁM ZNÁŠA ZLATÉ VAJCIA…

Sprevádzam ženy svetom financií, učím ich, ako porozumieť peniazom, spriateliť sa s nimi a ostať vždy nezávislé.  Môj príbeh si prečítate tu: